Často kladené dotazy...

Kdo byl doktor Edward Bach?

Dr. Edward Bach (1886 - 1936) byl významný anglický lékař a bakteriolog. Dodnes se v medicíně používají střevní vakcíny, které vyvinul a které jsou známy pod pojmem 7 Bachových nozód. S tím se ale nespokojil neboť věřil, že v přírodě musí existovat ještě jednodušší způsob, jakým lze člověka léčit. Jako první si díky své velké citlivosti a spojení s přírodou povšiml, že rostliny obsahují vibrace, které odpovídají vibracím lidských emocí a s jejichž pomocí lze člověku navrátit ztracenou duševní rovnováhu. Stále více si uvědomoval, že medicína sice klade velký důraz na léčbu těla, ale že se jen málo zajímá o pacientovy pocity a o duševní příčiny, které k nemoci vedly. To ho vedlo k přesné definici účinků 38 květů rostlin, stromů a keřů na lidskou psychiku. V této podobě se používají do dnes, přičemž o jejich účinnosti svědčí tisíce svědectví, které v průběhu let nashromáždilo Bachovo centrum v Mount Vernon, v Oxfordshire od jejich uživatelů.  

Kdy mi mohou Bachovy esence pomoci?

Bachovy esence Vám pomohou, pokud Vás trápí jakékoli psychické potíže, ať už se jedná o strach, beznaděj, pocity křivdy, viny nebo malé sebevědomí. Esence mohou být ale i výborným pomocníkem pro Vaše děti, pokud je zrovna čeká zkouška ve škole, stěhování, neumí se začlenit do kolektivu, jsou vzteklé nebo naopak plaché. Esence ocení i nastávající maminky, pokud se bojí porodu, trápí je únava, nebo se obávají, jak zvládnou příchod miminka.

Jakým způsobem si mám esence vybrat?

Nejlepším vodítkem pro výběr esencí bude Vaše nálada, nepříjemné emoce, zkrátka to co Vás trápí. Pro první orientaci můžete využít přehled esencí, který se nachází na těchto stránkách. Esencí by mělo být maximálně 7. Zkuste si poctivě projít popis všech esencí. Většinou ten první pocit je ten správný, takže pokud Vás při prvním čtením napadne: "Ano to se mě týká", ale hned vzápětí si řeknete: "A nebo se mě to spíš netýká, to není můj problém", tak to Váš problém nejspíš bude. Nejlépe si s výběrem esencí poradíme při osobní konzultaci, kdy Vaši situaci důkladně rozebereme, přičemž na pomoc si můžeme vzít psychotesty nebo kineziologický svalový test (v tom případě přes svalové napětí ve Vašem těle zjistíme, co je Váš největší problém a jaké esence by Vám s ním nejlépe pomohly).

Co když si esenci zvolím špatně?

V zásadě lze říci, že neexistuje špatně zvolená esence, pouze špatně určená negativní emoce. Pokud zvolíte esenci, kterou nepotřebujete, pak její vibrace nezarezonují s emocí, kterou potřebujete léčit a nestane se zkrátka vůbec nic. Vzdáleně to lze přirovnat k situaci, kdy Vás například někdo kritizuje za to, že nevaříte teplé večeře dětem. Pokud věříte, že jste dobrý rodič i bez teplých večeří, pak adekvátně zareagujete a dál se pravděpodobně nebude dít vůbec nic. Pokud o sobě však jako rodič pochybujete, pak proběhne "rezonance" s kritikou a Vy budete mít zkažené odpoledne...

Jakým způsobem se esence užívají?

Do 30 ml užívací lahvičky namícháme esence, které budete v danou chvíli potřebovat nejvíce, přičemž do jedné lahvičky lze namíchat maximálně 7 esencí. Užívá se denně 4x4 kapek, eventuelně i více, podle vlastního uvážení. Lze je kapat přímo do úst nebo do sklenice vody a průběžně přes den popíjet. Esence se zakonzervují kapkou brandy a dolijí buď neperlivou stolní vodou nebo převařenou vodou. Pokud se bude jednat o esence pro malé miminko, vmíchají se pouze do čisté vody, nicméně pak je třeba je uchovávat v chladničce. Jedna užívací lahvička Vám vystačí přibližně na tři týdny.

Jak dlouho budu Bachovy esence užívat?

Doba užívání esencí bude záviset na typu problému, který chcete řešit. Pokud jste například zaplaveni nepříjemnými emocemi po návštěvě supermarketu, dokáže i jedna kapka esence Mustard zázraky. Pokud budeme pracovat s Vaší momentální náladou, pocity přetížení, vzteku, strachu z nadcházející zkoušky, často si vystačíme s jedinou užívací lahvičkou Bachových esencí. Pokud se ale bude jednat o potíže, které jsou dlouhodobého rázu nebo jsou spíše Vaším povahovým rysem, bude třeba dlouhodobější práce. Esence také často fungují na stejném principu jako loupání cibule - sloupnete jednu vrstvu, která Vás zrovna trápí a pod ní objevíte další, ještě hlubší, o které jste doposud neměli ani tušení...

Jsou Bachovy esence návykové?

Bachovy esence jsou čistě přírodní, nejsou toxické, nelze se s nimi předávkovat a nejsou ani návykové. Jako příklad si můžeme uvést, co se stane, pokud budete užívat například esenci Hornbeam, což je esence, kterou budete potřebovat, pokud Vás trápí mentální únava, nemáte sílu ani chuť vykonávat své každodenní povinnosti a už jen představa toho, co Vás čeká další den Vás vyčerpá. Když začnete esenci užívat, Vaše pocity mentální únavy se mohou ještě prohloubit. Nebude to ale tím, že by Vám esence vyvolala něco, co není "Vaše", pouze Vám Vaše pocity vyplaví plně do vědomí a Vy je uvidíte v jasných barvách. To ale po pár dnech odezní a Vy pak můžete mít pocit, že se neděje vůbec nic, nicméně, za dva, tři týdny si jako výsledek jemného působení esence uvědomíte, že uvažujete jiným směrem. Že více přemýšlíte o tom, jak lépe rozložit své síly mezi práci a odpočinek, čím byste si mohli svoji každodenní rutinu zpestřit, co Vám přináší radost. Začnete dělat nové věci, lépe si uspořádáte svůj čas a to Vás samo o sobě natolik dobije energii, že již žádnou esenci nebudete potřebovat. Esence Vám tedy jen pomohou vydat se správným směrem.

Pomohou mi Bachovy esence při léčbě fyzických obtíží?

Přestože Bachovy esence působí na emocionální rovině, tak tím že člověku pomohou obnovit duševní rovnováhu, podpoří jeho vlastní léčebný potenciál, čímž může snáze dojít k uzdravení. Sám zakladatel Bachových esencí dr. Edward Bach byl přesvědčen, že pro udržení zdraví a překonání nemocí je rozhodující duševní rozpoložení, což je plně v souladu s dnešními poznatky o psychosomatickém původu většiny nemocí.